Παγκόσμια Ημέρα Βουνού (11/12)
Στις 11 Δεκεμβρίου κάθε χρόνο έχει καθιερωθεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως Διεθνής Ημέρα Βουνού, ήδη από το 2003. Η κίνηση αυτή έρχεται ως αποτέλεσμα της ανάγκης να αναδειχθει ο σημαντικός ρόλος που διαδραματίζουν τα βουνά στη ζωή των ανθρώπων και να υπενθυμίσει σε όλους την ευθύνη που έχουμε για τη διατήρηση της ζωής σε αυτά.
![](https://lupie.gr/wp-content/uploads/2024/02/Post-Culture-Imera-Vounou-Inside-1024x1024.png)
![](https://lupie.gr/wp-content/uploads/2024/02/Post-Culture-Imera-Vounou-Inside2-1024x1024.png)
Αυτή η μέρα είναι η ιδανική αφορμή για πολλούς συλλόγους και φίλους του βουνού, να οργανώσουν ορεινές δραστηριότητες και εξορμήσεις, για να έρθουν όλοι πιο κοντά στα βουνά μας και να εκφράζουν σεβασμό για αυτά.