Γιορτή Αγίου Γεωργίου (23/4)
Η αναχώρηση από τα χειμαδιά
Στις 23 Απριλίου (ή ανάλογα τη μεταφορά της λόγω της γιορτής του Πάσχα) γιορτάζουμε τον Άγιο Γεώργιο, που εκτός των άλλων είναι και ο προστάτης των κτηνοτρόφων, διότι η εορτή του συμπίπτει με την εποχή που θα αφήσουν τα χειμαδιά και θα επιστρέψουν στην ιδιαίτερη πατρίδα τους, τα βουνά.
![](https://lupie.gr/wp-content/uploads/2024/02/Post-Culture-AgiosGeorgios-Inside-1024x1024.png)
![](https://lupie.gr/wp-content/uploads/2024/02/Post-Culture-AgiosGeorgios-Inside2-1024x1024.png)
Λατρεύεται ιδιαίτερα από τους Σαρακατσάνους, αλλά και από τους Πομάκους της Θράκης.